Tinkama mityba – itin svarbi kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 50 procentų žmonių sveikatos būklė priklauso nuo gyvenimo būdo – mitybos įpročių, fizinio aktyvumo, streso, rūkymo, alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimo ir t. t. 

  1. Svarbiausia  valgyti įvairų maistą. Tai padės gauti reikiamą kiekį visų reikalingų maistinių medžiagų. Dažniau reikėtų rinktis augalinį maistą, nes jame vitaminų, mineralinių ir skaidulinių medžiagų, flavonoidų, fenolių, fitosterolių ir kitų sveikatai palankių medžiagų, kurių negauname vartodami gyvulinius maisto produktus. 
  2. Grūdiniai produktai – raktas į sveiką mitybą. Viso grūdo košėse, duonoje, makaronuose, dribsniuose yra daug skaidulinių medžiagų, mineralų ir vitaminų. Norint pasisavinti pakankamai šių medžiagų, grūdinius produktus reikėtų valgyti kasdien. 
  3. Daržovės, vaisiai ir uogos – būtina kiekvieno valgio dalis. Kasdien rekomenduojama suvartoti 5 porcijas šių maisto produktų. Taip pat bent 2 – 3 kartus per savaitę reikėtų valgyti ankštines daržoves, kuriose gausu augalinių baltymų. Taip pat reikėtų nepamiršti riešutų ir sėklų: rekomenduojama dienos norma – 30 gramų.
  4. Kuo mažiau cukraus, tuo sveikesnė mityba. Saldūs gėrimai, bandelės, saldainiai ir kiti desertai – pagrindiniai cukrų šaltiniai, todėl juos vartoti reikia saikingai.
  5. Vanduo, kaip ir oras, yra pagrindinis gyvybės ir sveikatos šaltinis. Per parą rekomenduojama išgerti 6 – 8 stiklines (1,5 – 2 litrus) vandens. Šis kiekis priklauso nuo asmens amžiaus, svorio, ūgio, fizinio aktyvumo, taip pat nuo aplinkos veiksnių (pvz., karšto oro). 
  6. Sūrus maistas – nėra sveika. Gaminant siūloma riboti druskos kiekį, taip pat rinktis paruoštą (perdirbtą) maistą, kuriame yra mažiau druskos, nes būtent su šiais produktais gaunamie apie 70 – 80 procentų druskos. 

Nors ne vienam sveika mityba atrodo sudėtingas ir nepasiekiamas dalykas, kasdien naudojantis šiais šešiais patarimais galima lengvai palaikyti tinkamą mitybą ir žengti sveikesnio gyvenimo link. Svarbiausia įvairus ir tinkamai pasirinktas maistas, su kuriuo organizmas gautų reikiamą angliavandenių, riebalų, baltymų, visų vitaminų bei mineralų kiekį. Tai užtikrins, kad gautumėte kalorijų kiekį, kuriuo užtektų patenkinti jūsų energijos poreikiams, tačiau jų nebūtų per daug, taigi nedidėtų svoris. Taip pat padės pagerinti ne tik sveikatą bet ir emocinę būklę bei suteiks daugiau energijos. 

Kuo anksčiau susiformuoja tinkami mitybos įpročiai, tuo mažiau problemų kyla ateityje. Todėl tėvai turi užtikrinti, kad vaikai valgytų visavertį maistą. Dažniausiai problemą kelia užkandžiai: prasidėjus mokslo metams tėvai nesugalvoja kokį maistingą užkandį įdėti vaikams į mokyklą ar darželį, o vyresnieji moksleiviai nežino kuo pakeisti taip mėgstamas bandeles, traškučius, mėsainius ir kitą greitą maistą. Dalinamės keletu naudingų patarimų ir užkandžių, kurie ne tik maistingi, bet ir skanūs:

 1. Riešutų sviestas su priedais. Galima valgyti su bananais, obuoliais ar trapučiais. Tai visiškai natūralus ir puikus baltymų šaltinis,  skanus ir saldus užkandis.
 2. Jogurto, varškės ir vaisių desertai. Natūralus jogurtas ar varškė su vaisiais ar uogomis tai puiki alternatyva saldumynams.
 3. Naminiai bulvių, burokėlių ar cukinijų traškučiai. Juos visai paprasta pagaminti: plonai su pjaustykle supjausčius, pabarsčius druska bei prieskoniais iškepti orkaitėje
 4. Natūraliai saldūs užkandžių batonėliai. Valgant sunku patikėti, kad tai maistingas užkandis, o ne nuodėmingas saldumynas. Gaminti galima su pačiais įvairiausiais riešutų sviestais ir džiovintais vaisiais – visada pavyksta puikiai. Receptas: https://www.lamaistas.lt/receptas/naturaliai-saldus-uzkandziu-batoneliai-tik-3-ingredientai-61966
 5. Traškūs brokolių ir sūrio kąsneliai. Karšti – puikus garnyras prie mėsos patiekalų, o atvėsę – sveikas užkandis į mokyklą. Receptas: https://www.lamaistas.lt/receptas/traskus-brokoliu-ir-surio-kasneliai-61632
 6. Kasdien – po obuolį, kriaušę ar slyvą. Šie vaisiai puikiai tinka įsidėti į užkandžių dėžutę, nes vaikams juos patogu valgyti, o svarbiausia, kad turi labai daug naudingų medžiagų.
 7. Riešutų ir džiovintų vaisių mišinys. Įvairūs riešutai puikiai numalšina alkį, suteikia energijos, o džiovinti vaisiai dar ir atstoja saldainius. 

 

 

Daugiau informacijos galite rasti parengtame traumų prevencijos gide.

 

Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo 2020 metų lėšomis finansuojamas projektas. Projekto numeris: Nr. S-552, 2020-11-03